Strani

sreda, 30. julij 2014

Kako kaditi cigare?

Kajenje cigar je odličen način za praznovanje posebnih priložnosti, lahko pa jo prižgemo tudi le za užitek in sprostitev. Kakršenkoli je že razlog, preden prižgete cigaro, morate vedeti katero izbrati, kako odrezati konec cigare in kako jo prižgati. Pri kajenju cigare je cilj v uživanju okusa, ki ga cigara nudi; dima nikakor ne smemo vdihavati v pljuča. Sledite tem navodilom in uživajte v vaši cigari.

Vrste cigar

Obstaja veliko različnih vrst in velikosti cigar. Preden kupite cigaro, je dobro, če veste kaj kupiti. Različne vrste cigar so različno močne in gorijo različno dolgo časa.
Splošno pravilo je, da daljša in širša kot je cigara, bolj močna bo. Za začetnike so načeloma boljše malo daljše in tanjše cigare, saj niso zelo vroče. Prav tako je pomembna barva: temnejše cigare so praviloma močnejše, svetlejše pa šibkejše. Čeprav zgleda zelo lepo, za prvo cigaro vsekakor odsvetujem temno, kratko in debelejšo cigaro, saj bo močna in vam lahko uniči ves užitek. Priporočam srednjo dolgo, tanjšo in svetlejšo cigaro, ki ne bo preveč močna, imela pa bo dober izrazit okus (npr. Trinidad Reyes ali Romeo Y Julieta no. 2).

Preden kupite cigaro, je vedno preglejte. Nežno jo stisnite, da vidite če ni morda pretrda oz. premehka. To bi lahko bil znak, da ne bo lepo gorela, oz. da se je sploh ne bo dalo kaditi. Preverite tudi, če ima kakšne udrtine, luknjice oz. če je tobak oz. ovoj cigare razbarvan.

Če cigar ne boste pokadili takoj po tem, ko ste jih kupili, jih shranite v humidor (če ga nimate lahko uporabite tudi Tupperware oz. drugo neprodušno zaprto posodo), saj se bodo sicer v nekaj dneh posušile. Vlaga v humidorju naj bo 70%. Večja vlaga cigari škoduje in na cigarah se lahko pojavi plesen. Pri manjši vlažnosti pa se bodo posušile in ne bodo več primerne za kajenje.

Rezanje cigare

Cigari je treba pred kajenjem odrezati vrh, pri čemer je najbolje uporabiti rezalec za cigare. V primeru, da ga nimate, lahko uporabite oster nož, nikakor pa ne uporabljajte škarij ali zob, saj boste uničili cigaro.

Cigaro nastavite v rezalec in namerite na mesto, kjer se kapica cigare sreča z ovojem. Z enim hitrim, močnim sunkom prerežemo cigaro in odstranimo kapico. Nikakor ne smemo odrezati preveč, saj to poškoduje ovoj cigare in lahko vodi v razpadanje cigare med kajenjem.


Prižiganje cigare

Cigaro prižigamo z dolgimi lesenimi vžigalicami ali pa z butanskim vžigalnikom, saj to ne spremeni okusa cigari. Nikoli ne uporabljamo papirnatih vžigalic oz. bencinskih vžigalnikov (Zippo), predvsem pa se izognimo prižiganjem cigare s pomočjo sveče.

Prižiganje začnemo tako, da dno cigare držimo nad ognjem in jo počasi vrtimo. Cigara naj se ognja ne dotika direktno. Tako pogrejemo tobak, zaradi česar se bo cigara lažje prižgala. Ko cigaro tako držimo nad ognjem, čeznjo potegnemo zrak, da se prižge. Pazimo, da ne dima ne vdihnemo v pljuča.

Če želite, lahko nežno pihnete v prižgani del cigare, da vidite, če je dobro prižgana. Če je, bo cel krog enakomerno oranžno zasvetil.


Kajenje cigare

Približajte cigaro ustom in nežno potegnite dim. Dim nekaj sekund držite v ustih, da začutite okus, nato ga izdihnite. Dim naj ne gre v pljuča. Cigara je namenjena uživanju v okusu, ne inhalaciji dima. (Cigaretni dim lahko potegnemo v pljuča, ker imajo cigarete filter. Cigare so brez filtra in so veliko močnejše od cigaret.)

Dim je potrebno potegniti vsakih 30-60 sekund. Če kadimo prehitro, bo cigara prevroča in ne bo gorela enakomerno. Če kadimo prepočasi, bo prehladna in bo ugašala. Zapomnite si, da kajenje dobre cigare lahko traja tudi 2-3 ure. Kmalu po začetku kajenja lahko odstranimo oznako cigare (lahko začene odstopati sama, ko se cigara segreje), ni pa nujno. To je popolnoma prepuščeno posamezniku. 
Med kajenjem ni potrebno pogosto otresati pepela, saj le ta lahko na dobri cigari ostane kar nekaj časa. Nič nenavadnega ni če kadimo cigaro na kateri je 2 cm pepela.


Ko končamo s kajenjem cigare, nežno pihnemo čeznjo, da gre dim ven in jo enostavno odložimo v pepelnik. Po približno eni minuti se bo sama ugasnila. Cigare nikoli ne ugašamo drugače, prav tako ugasle cigare nikoli ne prižigamo nazaj (po tem ko se ohladi), saj se je tobak navzel dima in ne bomo več izkusili dobrega okusa, ki ga je prej nudila. 

Pijača

K dobri cigari se vedno prileže dobra pijača, ki še izboljša izkušnjo kajenja cigare. Več o tem, katera pijača je dober par z določeno cigaro drugič, zdaj pa naj rečem le, da je izbira velika. S cigaro je vedno dober konjak ali whiskey, ni pa to edino, kar lahko pijemo s cigaro. Kava in kavni napitki lahko odlično poudarijo okus cigare, lahko pa jo kadimo tudi s dobrim koktajlom ali kozarcem vina (meni je najljubše rdeče vino, kot npr. Cabernet Sauvignon). Čeprav je cigara lahko pogosto premočna za pivo, je lahko tudi pivo odličen sopotnik cigari, če ima primerno močen okus. Pri vseh pijačah moramo biti pozorni na okus in moč cigare ter pijače in ju spariti tako kot nam najbolj ustreza in tako, da čim bolj poudarimo okus obeh.

Pomembnost točnosti



"Odkril sem, da človek, ki je dober v izgovorih, ni dober v ničemer drugem." Benjamin Franklin

Točnost okrepi in razkrije vašo integriteto.
Če ste nekomu rekli, da se boste z njim srečali ob določenem času, ste jim pravzaprav nekaj obljubili. In če ste rekli, da boste tam ob 8:00, pridete pa petnajst minut kasneje, ste prelomili to obljubo. Točnost ljudem pokaže, da ste zanesljivi in zaupanja vredni. Ljudje vedo, da se lahko zanesejo na vas. Če točnost ni vaša vrlina, si ljudje začnejo misliti, da niste sposobni organizirati svojega časa in te dvome prenesejo tudi na druga področja.

Točnost izboljša vašo samozavest.
Točnost ni pomembna le zato, ker drugim pove, da ste zanesljivi, temveč tudi vas nauči, da si lahko zaupate. Bolj kot držite svoje obljube, bolj se poveča vaša samozavest in disciplina. In bolj kot se poveča vaše samoobvladovanje, manj boste pod nadzorom svojih navad in razvad in občutili boste, da imate več nadzora v svojem življenju. Ko pa vam točnost preide v navado pa boste tudi bolj mirni, saj ne boste več zamujali na sestanke in imeli predstavitev, na katere se niste uspeli pripraviti.

Točnost pokaže spoštovanje do drugih.
Zamujanje je sebično dejanje, saj postavi vaše potrebe pred potrebe drugih. Z vsako dodatno minuto, vzamete minuto časa nekoga drugega in zato je zamujanje pravzaprav vrsta kraje. Ko drugi čakajo na vas, jim kradete čas, ki ga nikoli ne bodo dobili nazaj. S tem, da se srečajo z vami, so se odpovedali določenim stvarem - zgodaj so vstali; se odpovedali rekreaciji; svojemu otroki so rekli, da jim zvečer ne morejo prebrati pravljice - vaša netočnost zaničuje te žrtve. Če nikoli ne bi vzeli deset evrov iz denarnice nekoga drugega, potem jim tudi ne kradite časa. Zamujanje drugim ljudem vzbudi občutek, da je nekaj drugega bolj pomembno kot oni. Točnost pokaže, da cenite čas in da spoštujete druge ljudi.

Zamujanje škoduje vašemu življenju.
Če ste vedno v zaostanku, vam bo to škodovalo na vseh področjih vašega življenja. Zamudili boste priložnosti: letalo, sestanek, pomemben del predavanja, poroke. Netočnost povzroča stres in lahko vodi v prometne nesreče in prometne kazni. Vodi vas tudi v zadrego in sili, da si izmislite razne izgovore, s čimer pa tudi pritiska na vašo iskrenost. Netočnost naredi vaše življenje zapleteno. Če ga želite poenostaviti, je točnost ključen del te poti.


“Vedno sem bil četrt ure prezgoden in to me je naredilo moškega.” -Horatio, Lord Nelson